Koncert: Palfy Gróf akustycznie

  • Aktualności
  • 26/07/2018
Koncert: Palfy Gróf akustycznie

Poznajcie Palfy Gróf - zespół, który wymyka się wszelkim konwenansom. Mają nazwę, która miała nie znaczyć nic, a jednak kryje więcej znaczeń niż można domniemać. Grają muzykę, która nie podlega prostej kategoryzacji - niby alternatywny rock, ale śpiewany w większości do poezji Witkacego. Niby agresywnie i z pazurem, ale czasem funkowo, czasem kołysząco, a zawsze bardzo instynktownie i sensualnie. Są mocno zbuntowani, trochę romatyczni, nieco jakby nieprzystosowani do rzeczywistości, ale przede wszystkim bardzo charakterystyczni! Takie właśnie było ich akustyczne granie w STRH Bistro Art Cafe!

Opisywać ich muzykę, to jak probować „tańczenie o architekturze”. Kawałki Palfów Gróf po prostu trzeba usłyszeć, a przede wszystkim - poczuć. Na ich koncertach serce zaczyna bić w rytm perkusji, a oddech dopasowuje się do rytmu basu. Ciśnienie czasem rośnie, czasami spada, w zależności od tekstu i emocji, które płyną ze sceny. Tylko wtedy, tylko jeśli się temu poddasz i pozwolisz ponieść, w trwającym ułamek sekundy przebłysku zrozumiesz czym jest Gróf, czy raczej groove i dlaczego nie liczy się to, w jaką muzyczną szufladkę spróbują Cię wepchnąć. Bo groove to nie metoda klasyfikacji, ale sposób w jaki słyszysz i czujesz dźwięki oraz to dla kogo i po co je tworzysz. Groove to nie styl w muzyce. To styl życia. 

Palfy Gróf to czterech niepokornych chłopaków - Dominik, Kuba, Tomek i Marcin. I ten piąty, bez którego nic by się nie zaczęło - Staszek, jak z przymrużeniem oka mawiają o nim muzycy. Chodzi o Stanisława Ignacego Witkiewicza, którego teksty, obrazy i podejście do sztuki od początku inspirują wszelkie działania zespołu. Zresztą wszystko zaczęło się w zakopiańskim Teatrze Witkacego, z którym każdy z chłopaków na pewnym etapie był związany. Dominik Piejko, wokalista Palfów Gróf, pojawia się w większości spektakli - kilka lat temu dołączył do aktorskiego zespołu Andrzeja Dziuka. Kuba Herzig, kiedy akurat nie uderza w palfowe bębny, wielopłaszczyznowo działa w Teatrze. Tomek Boruch i Marcin Chryczyk to zawodowi muzycy, którzy w Teatrze Witkacego akompaniowali spektaklom lub tworzyli do nich muzyczne aranżacje.